Лютеїн та зеаксантин — основні компоненти антиоксидантної системи захисту очей.

Сітківка — це єдина частина нервової системи, доступна світлу, і надлишок світла здатний призвести до її пошкодження та викликати макулярну дегенерацію сітківки. Одним з важливих методів боротьби з недугами очей служить система антиоксидантного захисту сітківки. Каротиноїди надійно захищають сітківку. Серед всіх каротиноїдів тільки лютеїн та зеаксантин володіють здатністю проникати в тканини ока і ефективно захищати їх. Такий захист необхідний для забезпечення денного зору. Крім того, вони здатні поглинати блакитне світло і пригнічувати утворення вільних кисневих радикалів, запобігати світловому руйнуванню поліненасичених жирних кислот в сітківці. Лютеїн і зеаксантин є антиоксидантами першого порядку, що захищають сітківку й кришталик від дії вільних радикалів

У багатьох дослідженнях визначена і доведена роль лютеїну і зеаксантину в профілактиці і розвитку ряду офтальмологічних захворювань, таких як катаракта, макулярна дистрофія і діабетична ангіопатія. Результати досліджень показали, що вживання лютеїну і зеаксантину з їжею знижує ризик розвитку катаракти та вікової макулярної дегенерації від 30 до 50%.

Зв’язок між прийомом лютеїну і зеаксантину і ризиком виникнення катаракти неоднаразово вивчався в дослідженнях по всьому світу.

Неодноразово дослідження підтверджували, що 6 мг лютеїну і зеаксантину в день можуть зменшити ризик розвитку катаракти.

Прийнято вважати, що макулярна дегенерація сітківки розвивається у віці старшому від 45-50 років, проте в даний час відзначається омолодження цього захворювання.

Причини дистрофічних захворювань сітківки до теперішнього часу остаточно не з’ясовані. Однак безсумнівна роль генетичних факторів і шкідливої ​​дії світла.

При розвитку макулярної дегенерації з’являється підвищена чутливість до світла, погіршується зір, знижується гострота зору, що призводить до розвитку макулярної дегенерації сітківки. Останнім часом в світовому науковому середовищі все частіше обговорюється питання про роль негативного впливу вільних кисневих радикалів. Фотохімічна реакція, що виникає під дією світла і кисню, призводить до утворення високоактивних вільних радикалів, які здатні пошкоджувати світлочутливі клітини сітківки ока. Чим старша людина, тим більше небезпечним є вплив вільних радикалів — у міру природного старіння знижується активність власної захисної антиоксидантної системи організму, що посилює дистрофічні процеси. Поштовхом утворення великої кількості активних форм (радикалів) кисню та азоту можуть бути куріння, забруднення навколишнього середовища, озон, деякі ліки та пестициди, запалення, сильні фізичні навантаження.

Зв’язок між прийомом лютеїну і зеаксантину і ризиком виникнення AMD (макулодистрофії) вивчався в багатьох дослідженнях. Клінічні дослідження довели, що споживання лютеїну 6 мг в день знижує на 43% ризик розвитку дегенерації жовтої плями

Важливо, що лютеїн і зеаксантин, сконцентровані в центрі сітківки, куди потрапляє максимальне світлове навантаження.

При діабетичній ретинопатії, яка супроводжується руйнуванням кровоносних капілярів і порушенням кровопостачання сітківки, спостерігається різке падіння щільності макулярних пігментів, що, найімовірніше, пов’язане з порушенням транспорту каротиноїдів з потоком крові. Більш ніж у половини людей, які страждають на діабет, розвивається ретинопатія, хвороба очей, викликана просочуванням крові капілярів в сітківку. Клінічні дослідження показали, що Пікногенол затягує пошкоджені капіляри в оці. Пікногенол також допомагає в підтримці здорового рівня глюкози у крові у людей з цукровим діабетом II типу. Ефективно зменшує крихкість судин (в т.ч. очних капілярів) і це дозволяє використовувати його для успішної профілактики і лікування діабетичної ретинопатії. Поєднання Пікногенолу, Лютеїну та Зеаксантину надзвичайно ефективно працює в препараті Візіобаланс Опті.

Монітор комп’ютера є джерелом підвищеної небезпеки для очей, так як випромінює ультрафіолетове світло, дія якого посилюється при використанні люмінесцентних ламп. Для посилення антиоксидантного захисту органів зору людям, які постійно працюють за комп’ютером, показаний додатковий прийом лютеїну та зеаксантину. Інші антиоксидантні вітаміни, такі як вітамін С і Е, біофлавоноїди, b-каротин, aльфа-ліпоєва  кислота захищають очі від пошкодження і сприяють відновним процесам, підтримуючи синтез колагену.